Čo J. M. Jarre nahlas nepovedal – poznámka

„Jean-Michel Jarre o festivale STARMUS povedal: „Ako pokračujeme v učení sa z minulosti, mali by sme dnes načúvať budúcnosti, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli. Naším poslaním ako umelcov, vedcov, podnikateľov a občanov je zapojiť sa a aktivovať pokrok pri vytváraní mosta z budúcnosti: to je posolstvo festivalu STARMUS.“

Na druhý deň ráno po koncerte sa mi  vybavila  spomienka na Jeff Waynom zhudobnený sci-fi román H. G. Wellsa Vojna svetov, ktorého dramatizácia v rozhlase svojho času vyvolala v USA celoštátnu paniku. Poslucháči rozhlasu si vtedy mysleli, že  boli skutočne napadnutí mimozemšťanmi a niektorí dokonca spáchali samovraždu.

Dojem z koncertu a pohľad na „UFO“ zo sadu J. Kráľa pri ceste domov, vyvolali vo mne asociácie, ktoré sa nezhodovali s tým čo sa mi snažil nahovoriť Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET: „Vybraná lokalita s kulisou Mosta SNP so svojím ikonickým UFO-m slúži ako metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. Vystihuje kontrast ér. Na jednom konci stojí historické centrum Bratislavy a na druhom retro-futuristický monument UFO.“ 

Kto bol na koncerte si nemohol nevšimnúť, že druhým najvýznamnejším objektom show bola budova ESETU, na ktorú sa upriamovala pozornosť divákov laserovou projekciou.

Riaditeľ ESETU nevyslovil priamo, že tento futuristický most spája  to staré s moderným digitálnym svetom, ktorý reprezentuje ESET so všetkými konotáciami, ktoré sú s ním spojené.

Ja som celú šou pochopil na základe spomienok a dojmov ako metaforu vojny svetov – toho tradičného konzervatívneho s tým teraz módnym progresivistickým, ktorý podporuje a reprezentuje ESET.

Pre lepšie pochopenie, čo som sa touto poznámkou  pokúsil dosť ťažkopádne vyjadriť, odporúčam si pustiť pár minút z pripojených videí.

 

Doplnky

Unabomber – fejtón

Vzbura vecí – scififejtón

 

Dodatok 14.5.2024

https://www.hlavnespravy.sk/simkovicova-chce-podporovat-vyhradne-slovensku-kulturu-ucastou-vsak-podporila-vystupenie-zahranicneho-progresivneho-umelca/3491286

Pridajte Komentár