Prečo až teraz – fejtón

 Čaputová  cupitala blahoželať generálovi Pavlovi, ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledkov prezidentských volieb.  Niektorí sa zhrozili, niektorí boli tradične nadšení. Analytici a análnici to interpretovali z pochopiteľných dôvodov diametrálne odlišne. Smrdelo to ale riadne všetkými smermi.

Pornodiplomakta, veľvyslankyňa „tejto krajiny“, známa svojim pobehovaním po Viedni bez podprsenky, sa vysmiala všetkým, čo tvrdili, že bol porušený diplomatický protokol, pretože podľa nej, žiaden protokol sa nemohol porušiť, pretože taký neexistuje.

Vcelku racionálne prekvapivú návštevu Čaputovej v Prahe a prezidentské voľby v Česku komentoval diplomat a veľvyslanec (takto ho označili v STV) a určite budúci kandidát na prezidenta P. Weiss, nakoľko ako bývalý vedecký pracovník Ústavu marxizmu a leninizmus SAV je na  analýzu takýchto situácii veľmi dobre odborne podkutý. Rozhodne lepšie ako nádejný audítor a doteraz politológ a poslanec Klus, predstaviteľ progresívneho politologického krídla.

P. Weiss tvrdil niečo v tom zmysle, že hlavne pre mladých voličov Pavla a Babiša, sú dôležitejšie ich aktuálne postoje a činy než minulosť.

Čo jednoducho môžme vysvetliť tak, že súčasným voličom až tak nevadí, že niekto bol dvojitý agent, spolupracovník ŠTB, nomenklatúrny káder KSČ, dôležitá je okrem účinnej mediálnej masáže ich práca pre spoločnosť, ktorú osobne mladí voliči pociťujú.

Čaputovej pražská misia nebola len gestom potvrdzujúcim upevnenie protiputinovskej koalície a vernosti spoločným európskym hodnotám v boji proti zlu, ktoré reprezentuje Moskva.

Bola gestom symbolického zmierenia progresívnych síl s poslušnými kádrami minulej éry. Pretože „nejsou lidi“ a tiež signálom, že teraz už nie je úhlavným nepriateľom  nomenklatúrny káder, udavač, ŠTB-ák, ale ten, kto má iný ako je ich  názor!

Danko to nie celkom správne pochopil, keď začal pripravovať predvolebnú koalíciu s KSS. O tom, kto je ten správny komunista, predsa musia  rozhodnúť len  oni. Nejedná sa vôbec o dáku paušálnu rehabilitáciu.

O Jankovi  je všeobecné známe, že spolupracoval s ŠTB. Prečo  písomné dôkazy vytiahli až teraz (alebo znovu teraz)? V čase postupného  názorového odmäku na bývalých ŠTB-ákov, komunistov a podobne.

Mohlo byť niekoľko dôvodov, okrem tej oficiálnej, že ide o pomstu Matoviča za zradu.

Jedným z nich môže byť, že keď môže byť pohrobok minulého režimu kandidátom na prezidenta a dokonca prezidentom, prečo by u nás nemohol byť ministrom.

Všetkých tých, čo sme potrebovali ostrakizovať za to, že boli komunisti, ŠTB-áci atď., sme už ostrakizovali a prišiel čas sa priznať, že aj medzi otcami revolúcie boli netvori, toto  je málo pravdepodobné.

Najpravdepodobnejšie je, že Janko je v tejto politickej a geopolitickej konštelácii nie práve ten najvhodnejší vodca, ktorý by mal okolo seba sústrediť tzv. demokratické sily.  Jednoducho nie je ten pravý, podkupný možno aj vydierateľný protislovenský  živel. Svoju úlohu splnil a teraz ho treba poslať do politického dôchodku, pokiaľ nenarobí viac škody ako úžitku.

Pokiaľ je to tak, u  mnohých sa politicky aj ľudsky rehabilitoval. Nie je ale celkom isté, že mu odpustia aj všetci tí, ktorých nemilosrdne kádroval, keď sa staval  do pozície, že on je ten bezúhonný demokrat a osloboditeľ z jarma komunizmu.

Kto je bez viny, potom nech hodí  kameňom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridajte Komentár