Farizej? – fejtón

Dnes sa dal Karol III v rámci korunovácia pomazať po prvý raz vegánskym olejom (2:02 hodina videa dole). Predtým bol olej vyrobený z rôznych orgánov živočíchov, a pretože neznesiteľne smrdel, museli sa doň pridať rôzne voňavé esencie, čo aj tak nepomohlo. Panovník, ako aristokratický ekologický aktivista, chcel tým demonštrovať, že pre jeho pomazanie nemusel vyhasnúť ani jeden život biednej nemej tváre. Celá korunovácia nebola ani ekologická ani vegánska. Minuli sa na ňu milióny.  Celý obrat pomazania sa konal za plentou údajne preto, že išlo o záležitosť medzi kráľom, arcibiskupom a bohom. Mne to všetko pripomenulo testovanie pápeža na  toto uspôsobenej stoličke s dierou v strede ešte pred vyhlásením „habemus papam“, či je chlap, aby ľud  pripravený na kráľa nemal prekvapivo kráľovnú.

Čo čaká arcibiskupa za plentou v progresívnej budúcnosti, ak samozrejme monarchia prežije, si vieme s hrôzou predstaviť.

Pri tejto príležitosti som si spomenul na jeden starý vtip. Chlap stojí nahý pred zrkadlom a hovorí: „Keby som ho mal o 2 cm dlhšieho, bol by som kráľom“. Za ním sa ozve hlas jeho ženy:  „Keby si ho mal o 2 cm kratšieho, bol by si kráľovná“.

Vráťme sa ale ku korunovácii.

V očiach odporcov monarchie by bol Karol III iný frajer, keby sa dal pomazať smradľavým olejom, korunováciu by urobil ale finančne efektívne pomocou telemostu, dokonca  tam mohol vystúpiť s plamennou rečou Zelenský, ktorý by si možno tentoraz z úcty k jeho ekologickému majestátu ušetrené peniaze nevypýtal na strelivo z ochudobneného uránu pre Ukrajinu. Lenže tých republikánov v krajine jeho veličenstva  je menej ako 1% a mládež sa o korunováciu nezaujíma. Na čo potom by bola taká veľká skromnosť.

Obrad v katedrále by som Karolovi III doprial už len preto, aby jeho ľud spoznal, že to nie je vôbec jednoduché byť kráľom aj 21. storočí.  Teraz sa už  nepokladá medzi kráľovské povinnosti, ak si to okolnosti vyžadujú, majestátne sa  utopiť  v brnení v blate pri úteku z dákej nešťastne prehranej  bitky, keď sa včas nepodarí vymeniť kráľovstvo za koňa.

Vydržať fyzicky celú korunovačnú ceremóniu je úctyhodný výkon, porovnateľný s účasťou na stredovekom rytierskom turnaji. Nový kráľ takto pred kamerami osvedčil svoju fyzickú kondíciu a fakt, že najbližšiu recepciu absolvuje postojačky.

Ale na druhej strane, všetok ten cirkus okolo si mohol odpustiť a ušetrené peniaze poslať na charitu, ale určite nie „Európskemu fondu pre mier“, ktorý sa používa na nákup zbraní a podporu vojny.

Čo ma prekvapilo na tých pár záberoch, čo som z korunovácie videl,  boli  ikony žehnajúceho Krista a Bohorodičky, nainštalované tak, aby ich svet zazrel, keď Karol III prichádzal loďou katedrály k miestu korunovácie.  Toto  neviem rozlúštiť. Možno mi niekto poradí. Bol to dar niektorého ruského cára svojmu príbuznému, alebo votívny dar ruského oligarchu po tom, čo mu udelili azyl?  Asi budem musieť počkať na konšpiračnú teóriu, ktorá by sa mohla objaviť, pretože nemám dostatok vedomostí na vysvetlenie.

Pozri od 1:41 hodiny, pred rečou premiéra, sú ikony tiež v zábere.

 

Dodatok 7.5.2023

Ikony vo Westminsterskej katedrále mi nedali pokoj. Napriek tomu, že stále neviem prečo sú tam,  potešilo ma, že stále mám výborný postreh:

 

Pridajte Komentár