Kategórie
Aktuálne postrehy a úvahy Fejtóny Texty v čase covidu

Matovič odletel do USA. V Pittsburgu sa má údajne rokovať o budúcnosti U. S. Steel – fejtón

Igor Matovič unesený do USA
Ja sa vrátim, netešte sa. Zdroj: https://ekonomika.pravda.sk/firmy-a-trhy/clanok/587560-matovic-odletel-do-usa-v-pittsburgu-sa-ma-rokovat-o-buducnosti-u-s-steel/

Naše oficiálne média, nielenže nepravdivo a jednostranne informujú, ale v tomto prípade sa spolupodielajú s cudzou mocou na únose nášho obľúbeného premiéra a ministra financii. Uznajte, nie je predsa normálne, aby takýto vysoký reprezentant suverénneho štátu išiel, doslovne letel cez oceán rokovať s predstaviteľmi oceliarskej firmy. I keď povedať „akejsi firmy“, by nebolo celkom košér.

Každý normálny človek očakáva, že dotyčná firma si pekne počká na prijatie u pána kompetentného ministra. K tomu ešte v novinách píšu, že ich ide pekne poprosiť, aby sa stali zelenou firmou. Ak by vyšiel takýto nápad od pána ministra zdravotníctva, môžme to brať ako profesionálny názor, v prípade ministra životného prostredia ako kompetenčný postoj, no aj verejnosť by to  takto pochopila.

Tiež sa zdá, že ak by účel cesty bol úplne iný, napr. ide len o diskrétne odovzdanie požiadaviek a inštrukcii, ako sa máme chovať aj to je divné. Na to tu je priamo v Bratislave jedna dobre oplotená rezidencia.  Oceliarstvo je v útlme, kde sú tie časy, čo predstavitelia tejto branže robili politiku. Spomeňme si napr. na pána Kruppa a jeho kanóny. Teraz majú vplyv predsa IT firmy a tie by to riešili s našim premiérom vlastnými prostriedkami – pošlú mail a je to vybavené.

Hrôza mnou kmáše, keď si predstavím, čo by sa dialo, ak by oficiálna verzia bola nebodaj pravdivá a pozvanie príde v blízkej budúcnosti od farmafirmy, ktorá sa stará o naše zdravie a zdravú budúcnosť našich detí. 

Včielka mája, kto poletí do USA
Kto poleti ? Zdroj:http://www.peknerozpravky.sk/seria/vcielka-maja-3d

To by tam pán premiér a minister financií zaletel aj na vlastných krídlach. Vravíte, že ešte nebol zaočkovaný?  Odporúčate pána profesora, kde je istota, lebo ste to videli v priamom prenose, že ten by to mohol s nimi vybaviť, lebo je u nich dobre zapísaný? Neviem, ktorého myslíte z tých upísaných, lebo ich je  viac. Ale v prípade jedného, ktorého mám ja na mysli, by to bol let čmeliaka, ešte skôr chrústa a v druhom lúčneho koníka (let supov  vyvoláva  negatívne asociácie). Ale hlavne, aby doleteli a vybavili. 

Ak veríme farmafirmám, že žiadne genetické účinky ich liečba nebude mať, potom je tiež možné, že sa pán premiér stal novou biologickou zbraňou mocnosti na východ od nás. A to by potvrdilo obavy jednej významnej političky a geopolitická zbraň by sa stala realitou. Vlastne nie je to také nepravdepodobné. Poznáme z histórie, že K. Gottwald po návrate z Moskvy krátko na to zomrel. Keď kupujete v sklepe víno dajú vám vždy najprv ochutnať, čo keď v tomto prípade premiéra koštúvkovo pichli Sputnikom?  Jeho úloha je zničiť USA.  Ani táto alternatíva sa mi nezdá.

 

Premiéra uniesli, už nám ho nevrátia, ale dôvody nepoznám.  Ak sa náhodou vráti, potom mala pravdu podpredsedníčka vlády. Alebo, to snáď preboha nie!  Je to len test, ako sa budeme správať,  keď otecko nie je doma.

Kocúr nie je doma, myši majú bál. Poznáte to. Máme sa na čo najbližšie hodiny tešiť.

 

Vysvetlivky: Po prečítaní titulku článku v Pravde, sa mi vybavilo pred očami, ako M. Dzurinda vychádzajúc z podobného rokovania v tom istom meste, ale v dosť iných USA, ešte medzi dverami, celý rozžiarený a šťastný prezradil médiám : „Podmienky US Steel sme splnili“. V tomto prípade to musí byť predsa inak, pomyslel som si a …

 

Kategórie
Aktuálne postrehy a úvahy Fejtóny Texty v čase covidu

Kajúcnici v politike – fejtón

V prípade kajúcich politikov slzy nie sú úprimné.
To to je ilustračný obrázok. V prípade politika – kajúcnika slzy nie sú určite úprimné.

Pán štátny tajomník MZ SR, podľa aktuálnych správ končí s biznisom s MOM. Jeho politický súputníci  mu tlieskajú, už nie je v konflikte záujmov. Toto jeho gesto mi ale pripadá, ako odgrgnutie si po tom, čo s plným bruchom a s bohatou výslužkou sa zdvihol od stola. Neostáva mi nič iné ako poželať: „Na zdravie, pán štátny tajomník!“

Pani ministerka spravodlivosti má toho za úškami asi dosť, ale určite sa tak rýchlo nenabalila. Preto je aj neprimerané, aby musela komplikovane vysvetľovať svoje poklesky.  Určite to ustojí. Jej na zdravie nemôžem zaželať, bolo by to morbídne. Chcem jej totiž popriať, aby ju nechodil strašiť generál. 

Pán minister zahraničia a obrany sa budú kajať, čo nevidieť, dúfajme len, že to nebude za podiel na III. svetovej. To by vlastne bolo úplne zbytočné. Neviem, či škorpióny a podobná im háveď, by toto posolstvo pochopili (bystrému čitateľovi určite neunikla chyba v slovoslede).

V podobnom duchu aktívneho kajania sa politikov, by sme mohli pokračovať celou vládou, parlamentom, vládami minulými a v budúcnosti to asi tiež nebude lepšie. Tie psy  s mäkkým aj tvrdým i totiž stále nechápu, že aj napriek tomu, že štekajú, karavána, čo vezie politikov a ich korisť, pôjde stále neohrozene ďalej.  Občas sa zastaví, keď drzí štekot psov prehluší  oslavné fanfáry, aby sa počas občerstvovania ostatných súputníkov   mohli verejne za potlesku davov kajať.

Politici si odnášajú čo nakradli
Zdroj: David Maurice Smith, Geo

Je zaujímavé, ako inštitút kajúcnika začali politici efektívne, preventívne využívať. Kto si myslí, že dôvodom je obava z kolúznej väzby niekedy v blízkej budúcnosti, veľmi sa mýli.

flagelanti-kajúcnici
Flagelanti-kajúcnici

Toto je  staronový trend v oblbovaní a upokojovaní más. Arogantne privedený do dokonalosti.  Spomeňte si, ako ste obmäkčili mamičku, keď ste niečo vyviedli a ešte pred výpraskom ste začali srdcervúco revať. Pravda, v tomto prípade, to vždy nevyšlo. Politici podobné niečo skúšajú na nás a zatiaľ veľmi úspešne.

Horšie bude, keď sa hore uvedené spôsoby prenesú medzi pospolitý ľud. To sa nám môže ľahko stať, že nám niekto rozbije nos a povie: „Prepáčte“.

Ak nám vtedy trkne, že toto nie je ten pravý kajúcnik s ktorým si to treba vybaviť, je nádej, že  karavána v búrke, čo príde, uviazne v tekutom piesku a bude čas, aby si hladné a vysilené psy vyrvali, čo im patrí.

 

 

 

Kategórie
Aktuálne postrehy a úvahy Fejtóny Texty v čase covidu

Pani ministerka Kolíková svoju misiu dokončí – fejtón

ZDROJ: https://www.hlavnespravy.sk/podla-blahu-proti-kolikovej-existuje-tona-dokazov-remisova-navrh-na-odvolanie-je-kombinaciou-pokrytectva-a-nesudnosti/2531810
Zdroj: https://www.hlavnespravy.sk/podla-blahu-proti-kolikovej-existuje-tona-dokazov-remisova-navrh-na-odvolanie-je-kombinaciou-pokrytectva-a-nesudnosti/2531810

Kolíková svoju misiu dokončí a má našliapnuté na viac

Určite nezostane ako kolík v plote a dnes ju jej stranícki súdruhovia podržia. Prečo by to malo dopadnúť inak? Protikorupčné divadielko splnilo svoj cieľ – sme pri moci. Teraz sme si ho zopakovali na odpútanie pozornosti od osudových problémov.

Včera v TA3 to vyzeralo papierovo na „Dívčí válku“ tá sa však nekonala. Pani Saková celá v bielom vystupovala ako mučeníčka pre spravodlivosť, ktorú nestihli upáliť pre jej boj proti korupcii v minulom volebnom období  a pani ministerka napínala svaly ako Arnold Schwarzeneger. Najviac sa ušlo moderátorke, ktorá bola obvinená z konfliktu záujmov.  Divákovi muselo byť jasné, že niekdajší  dôvod na rezignáciu, je dnes iba fo paux asi takého kalibru, ako keď vás v Smotánke pristihnú bez podprsenky. Naviac už si aj vrabce čvirikajú a v Hlavných správach píšu, že pani ministerka bude mať  vlastnú šou, ktorú sponzoruje jej ministerstvo. Prvý hosť bude pán Lipšic. Je predsa potrebné využiť „haló efekt“ po úspechu v Pumpe a prezentácii rodinnej firmy, ktorú znova tí istí, nepoučiteľní označili za konflikt záujmov.

Po tejto informácii musí byť aj nezainteresovanému jasné, že sa s pani ministerkou počíta na post prezidentky, keď sa tá súčasná vysublimuje z prezidentského paláca.

Ak sa niekto domnieva, že to také jednoduché nebude mať pre odpor občanov, mýli sa.

Načo potom jej koaličný kolega dal chrániť vlkov?

Postupne všetkých oponentov vyžerú, teda aspoň tých, čo ich neskolil kovid.

 

 

Kategórie
Aktuálne postrehy a úvahy Fejtóny

MOM priamo v obývačke – fejtón

Začne to pri vchode, skončí v obývačke

O tom, že prevádzkovanie mobilných odberových miest (MOM) je veľmi lukratívny kšeft nik zrejme nepochybuje. Ale asi vás prekvapí, že stačí jedna pofidérna vyhláška, telefonická dohoda so žiadateľom, bez obhliadky na mieste Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) rozhodne  a máte MOM, tesne vedľa vchodu do bytového domu, odkiaľ je už len pár metrov do vašej obývačky.

MOM Blagoevova ulica
MOM tesne vedľa vchodu do bytového domu. Zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=10219230255323030&set=gm.1393059374382576

Sťažovať sa môžete na lampárni,

konkrétne napr. na Ministerstve zdravotníctva (MZ SR), ktoré urobí všetko preto, aby ste odpoveď dostali, až si chlapci z MOM dostatočne zarobia. Je tu ešte ďalšia možnosť – polícia, lenže ona asi len telemetricky vyšetruje, ako keby sa bála, že ju za zbytočnú iniciatívu budú očkovať Sputnikom V, ktorý znehodnotil v našich skladoch zahraničný agent, a vybaví vec v duchu príslovia, že ministrove teľa sa mäsiara nemusí a ani nesmie báť. Aby to tak zase nevyzeralo, odvolá sa na príslušnú vyhlášku a vyhlásenie  Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave (RÚVZ) k tomuto problému, pretože sa už viacerí sťažovali. Čo ale nekompromisne zisti je, že COVID 19 nie je podľa našich zákonov infekčné ochorenie, preto v blízkosti MOM nebezpečie infekcie nehrozí.

Prečo potom ten celoslovenský cirkus?

Nad vyhlásením RÚVZ by sa mal každý zamyslieť a dať si ho do súvislostí s inými opatreniami v boji s covidom a hneď sa bude cítiť uvoľnenejšie a bezpečnejšie. Najmä keď sa v texte tvrdí: „…tunajší úrad s najvyššou možnou mierou zodpovednosti a súčasne s hlbokým odborným presvedčením prehlasuje, že dotknutí občania, nie sú vystavení prakticky žiadnemu riziku infikovania sa ochorením COVID-19 od osôb, ktoré v rade čakajú na vyšetrenie“ .

Aby vyhlásenie RÚVZ k MOM bolo pre vás zrozumiteľné a úplné, pretože na to jeho autor iba zabudol, mali by ste niekde zistiť, prečo sa na zriaďovanie MOM v domoch nevzťahuje zákon o správnom konaní. Autor sa síce odvoláva na vyššie uvedenú legislatívu, čo ale v tomto prípade legislatívou sú dve vyhlášky, kde ale nič také nenájdete. Pritom nezabúda zdôrazniť, že sa z tohto dôvodu: „nepožaduje súhlas a ani nezisťuje vôľa/názor obyvateľov daného domu, či súhlasia alebo nesúhlasia s umiestnením MOM v ich dome, resp. či v príslušnom povoľovacom procese sú alebo nie sú nejako dotknuté ich práva“. Inými slovami, čo koho do toho, že si u vás zriadime MOM. My máme biznis a vy prakticky žiadne riziko infikovania. Pričom najbližšia MOM bola 400 m vzdušnou čiarou, kde nikoho neohrozuje.

Postup popísaný vyššie je podobný správaniu vírusu, tiež sa vás nepýta, či vás môže, alebo nemôže nakaziť.

Keď študujete vyhlášku, podľa ktorej máte MOM v dome, už na jej začiatku vás zachváti  panika. Môžte očakávať, že bezprávie bude pokračovať a cez váš byt bude musieť viest komunikácia, alebo nebodaj ju budete povinný zriadiť na vlastné náklady:

 VYHLÁŠKA č. 183

Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky

z 25. júna 2020

o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie mobilného odberového miesta

B. Minimálne materiálno-technické vybavenie mobilného odberového miesta, v ktorom sa odoberá biologický materiál na vykonanie diagnostického testu RT-PCR

1. Základným funkčným priestorom mobilného odberového miesta, v ktorom sa odoberá biologický materiál na vykonanie diagnostického testu RT-PCR, je dostatočne veľká unimobunka alebo stan, ktorý

a) je umiestnený na voľnom priestranstve umožňujúcom prejazd áut a testovanie z auta,

 

Až na  konci vyhlášky nájdete to, čo upokojí:

D. Minimálne materiálno–technické vybavenie mobilného odberového miesta, v ktorom sa vykonáva diagnostický test umožňujúci priamo detekovať antigény ochorenia COVID-19

1. Základným funkčným priestorom odberového miesta, v ktorom sa vykonáva diagnostický test umožňujúci priamo detekovať antigény ochorenia COVID-19, je priestor, najmä sála alebo miestnosť alebo vstupná alebo triážna časť poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, v exteriéri najmä prístrešok alebo stan na voľnom priestranstve alebo iný vhodný priestor, ktorý

1. je pripojený na zdroj elektrickej energie,

2. má prístup k zdroju pitnej vody,

3. je viditeľne označený názvom „odberové miesto – antigénové testovanie“.

Konečne ste sa k tomu dopracovali  „iný vhodný priestor“, by mohla byť tá vaša nešťastná obývačka ako stvorená pre MOM.

Kto o tom rozhodol a nabudúce rozhodne? No predsa úradník na RÚVZ s hlbokým odborným presvedčením.

Je to naviac posvätené a spečatené tým, že autor rozhodnutí o zriadení MOM a vyhlásenia RÚVZ je tá istá osoba.

Preto asi bude nevyhnutné,

pokiaľ sa nechceme infikovať,  sa odsťahovať, alebo preventívne vytvoriť pre budúce mobilné očkovacie miesta MOM v rámci svojej nehnuteľnosti vhodné  priestory. Ideálne stavebne oddelené. Pripomínam však, že v tomto prípade sa môže na nás vzťahovať aj zákon o správnom konaní. Postupujme preto obozretne v zmysle zákonov!

Nechystá sa na nás  akcia C?

„Naočkovanie“ MOM do  domu  mi pripomenulo rozprávanie mojich  starých rodičov, ktorých vyhnali v rámci akcie B z Bratislavy a  „nasťahovali“ aj s deťmi do priechodnej izby v jednom dome na vidieku k úplne cudzím ľuďom. Nečaká nás v najbližšej dobe niečo podobné, ale z úplne iných ideologických dôvodov?

V Čechách niečo v obdobnom duchu chystá parlamentná Pirátska strana. U nás sa to zrealizuje tzv. ekonomickými nástrojmi – radikálnym zvýšením daní z nehnuteľností.

Dodatok z 7.5.20021
Ryba smrdí od hlavy

Nečudujem sa prečo sa pracovníkom regionálnych úradov verejného zdravotníctva dobre spí.  Podľa Hlavných správ štátny tajomník  Ministerstva zdravotníctva SR vlastní niekoľko MOM a necíti sa, že by bol v konflikte záujmov. Musí predsa vedieť, ako to v tejto oblasti funguje, ako by sa inak mohol efektívne brániť ministersvo a regionálne úrady voči nespravodlivo nespokojným občanom, ktorým hrozí, že budu mať MOM časom v obývačke. Podobne predsa postupuje aj  pani eurokomisárka pre zdravie.

Anglosasi tomu hovoria „learnig by doing“ a my sedliaci „ryba smrdí od hlavy“.

Celé zdravotníctvo je jedna pavučina v ktorej strede číha pavúk križiak, aby oslabené mušky pekne vycical. Preto nám neostáva nič iné, len zostať zdravý a silný, sieť obletieť, alebo ju pretrhnúť. Ideálne by bolo roztrať tieto siete rozvešané farmafirmami úplne, len to by nesmel byť tento zdravotnícky pavúk politikmi chránený druh.

Dodatok z 10.5.2021

Musíme byť spravodlivý. Pán štátny tajomník, podľa aktuálnych správ končí s biznisom v tejto oblasti. Toto jeho gesto mi pripadá ako odgrgnutie si po tom, čo s plným bruchom a s bohatou výslužkou sa zdvihol od stola. Na zdravie, pán štátny tajomník!

 

 

 

 

 

Kategórie
Aktuálne postrehy a úvahy Fejtóny

Komisárka EÚ údajne brala úplatky od farmafiriem – fejtón

Stelle Kyriakides, komisárke EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín, pribudla na súkromnom účte suma 4 milióny eur

Stella Kyriakidisová

Táto informácia sa dnes objavila v Hlavných správach. Komisári EÚ sú predsa neúplatní! Aj tak si myslím, že všetko to, čo sa o týchto osobnostiach hovorí  napr. že  v mladosti boli ľavicoví extrémisti, brali úplatky, viedli nemorálny život, predkov mali  fašistov a nacionálnych socialistov, opíjali sa na verejnosti, chcú našu kultúru a vieru, rasu zlikvidovať pomocou migrantov (neviem našťastie z pamäti všetky tieto údajné poklesky vymenovať), je dôsledok nepochopenia toho, ako sa treba pripraviť na kariéru na vrcholných postoch EÚ. Ako  napr. šéfka ECB by mohla byť na takom poste so škvrnou úplatkárky? Ako  Uršula o ktorej sa vraví, že ako ministerka obrany zlikvidovala Bundeswehr, by mohla zastávať svoj terajší post?

Uvedomme si jednu vec a pochopíme, prečo je to tak.

Predtým si, ale položme otázky: Ako zistíme, aký by bol život bez armády, ako by to pocítil rozpočet? Mohol by policajt bez poznatkov o zlodejoch proti  ním úspešne bojovať? Nepočuli ste, alebo nevideli film, ako sa agenti infiltrovali do zločineckých organizácii? O to tu presne ide. Celá Európa je prerastená zlom, ktoré bez jeho intímneho poznania  nemôžu predsa komisári EÚ  efektívne potierať. Toto je ozajstné vysvetlenie!

Pani komisárke prišlo na účet údajne 4 mil eur, zle jazyky tvrdia, že jedna zmluva s farmafirmou jeden milión. 

Mrkol som sa preto na Stellu cez vyhľadávač po tom, čo som márne čakal, že v rámci čítania zo zahraničnej tlače v rozhlase sa niečo dozviem na jej obranu.

Bola tam jediná informácia, čo trochu súvisela s témou, no práve dokazovala opak. Pani komisárka sa nespráva korupčne, ale naopak protikorupčne:

https://corporateeurope.org/en/2019/09/new-commission-shadows-corruption-and-conflicts-interest

„According to media reports, both Portuguese Commissioner-designate Elisa Ferreira and Cypriot commissioner-designate Stella Kyriakides have sold their shares (in Portuguese supermarket and shopping center chain, SONAE, and coffee company, Starbucks, respectively). Others should be able to do the same“.

Samozrejme, aj toto sa dá negatívne interpretovať – už čakala hotovosť,

a prečo by sa mala ďalej angažovať v takej firme, ako je napr. Starbucks, ktorú podozrievajú z nekalých praktík voči malým konkurentom, mobingu a pod.

Tuším, ako mi niekto nabúra moju koncepciu prípravy kádrov na najvyššie posty EÚ tvrdením, že u nás  zavreli inšpektora potravinovej a veterinárnej správy Petra D.  za 5kg ryže na 5 rokov. Moja odpoveď je jednoduchá:

Počuli ste niekedy o komisárovi Petrovi D.?

 

Německo armáda Bundeswehr Ursula von der Leyenová ministryně obrany na návštěvě u speciálních jednotek námořnictva v Kielu
Uršula a vojaci naposledy v uniformách Zdroj:https://zpravy.aktualne.cz/nemecko-armada-bundeswehr-ursula-von-der-leyenova-ministryne/r~2c98e43e363a11e782e8002590604f2e/r~f6e27b949cca11e9bb450cc47ab5f122/